Питання оподаткування дій з нерухомістю в Україні наразі знаходиться в перехідному стані, а тому, перш ніж зважуватися на будь-які зміни, варто до кінця ознайомитися з нормами діючого законодавства.
В фокусі уваги сьогодні – питання дарування нерухомості, адже зі збільшенням військового збору, починаючи з грудня минулого року, змінилися також і податки на укладення угод з питань нерухомого майна, деякі нюанси яких ми розглянемо у представленій статті.
Виключно для резидентів
Згідно аналізу наявної ситуації та реального досвіду співгромадян, є очевидним, що наразі оформлення угоди про дарування нерухомого майна є вигідним та актуальним виключно близьким родичам, що є резидентами України.
- До переліку близьких родичів належать діти та батьки, чоловік та дружина, що перебувають в офіційному шлюбі, рідні брати та сестри, а також онуки, бабусі й дідусі.
- Питання резидентства виглядає справедливим, тим не менш, у воєнних реаліях України, коли чимало сімей були вимушені виїхати за кордон через воєнні дії, створює додаткові перешкоди в оформленні права власності.
- Приємним нюансом оформлення акту дарування нерухомого майна є те, що термін володіння нерухомістю попереднім власником ніяк не впливає на розмір податкового мита, на відміну від оформлення акту купівлі-продажу.
Послуги нотаріуса
Абсолютно всі нотаріуси в Україні проходять однакову підготовку та отримують державну ліцензію, проте деякі з них влаштовуються на роботу в державну установу, тобто отримують фіксовану заробітну платню в місяць, незалежно від кількості проведених справ, а інші займаються приватною практикою, а тому самостійно визначають, якою є вартість їхніх послуг.
Нюансом для оформлення акту дарування нерухомості є те, що держмито в розмірі 1% стягується виключно державними нотаріусами, адже даний момент є вказаним у законодавстві. Будь-які додаткові стягнення з громадян приватними нотаріусами, окрім оплати їхніх послуг, є незаконними, адже приватні нотаріуси не перераховують державне мито в бюджет, тобто просто лишають дані кошти собі.
Нагадаємо, що ми говоримо про дарування нерухомого майна між близькими родичами.
Що важливіше: родинний зв’язок, чи резидентський статус?
Якщо хоча б одна зі сторін не є резидентом України, то при укладенні акту дарування нерухомості, треба буде сплатити 23% податку, куди також входить і 5% військового збору. І це при тому, що Ви можете перебувати у найближчих родинних відносинах.
Тобто, навіть керуючись статтею закону України про те, що родинні зв’язки першого порядку є найважливішим фактором і не обкладаються податками, тим не менш, фактор резидентства може спрацювати на те, що в наступні три роки після оформлення дарування, податкова пред’явить Вам не тільки заявлені 23%, а й суму штрафних санкцій за несплату.
Вирішенням питання в даному випадку може бути оформлення договору купівлі-продажу, який в більшості ситуацій є більш простим та вигідним варіантом, ніж дарування. Тим не менш, якщо справу вже зроблено, радимо докладно вивчити законодавство і не боятися відстоювати свої інтереси, використовуючи неузгоджені між собою норми закону на свою користь та на захист своїх прав і майна Вашої родини.
Дарувати – означає ділитися, тож робіть це максимально обдумано та ніколи не нехтуйте знанням закону у сфері захисту власних прав.
Свежие комментарии